Autobuzele CTP la Gilău: a început numărătoarea inversă

Autor  Ionel Lespuc   în       4 years în urmã  

Consiliul Local Cluj-Napoca va avea pe ordinea de zi, în 30 decembrie, încheierea actului adițional la contractul de delegare a gestiunii privind serviciile de transport public local, între Asociația Metropolitană de Transport Public Cluj și Compania de Transport Public Cluj-Napoca S.A., având ca obiect delegarea serviciului de transport public local pe raza U.A.T. Gilău”.

Toate stelele se aliniază, în sfârșit, pentru Gilău, primit pe covorul roșu în Asociația Metropolitană de Transport Public. Urmează să aibă loc o Adunare generală a acționarilor, online, în care votul în favoarea Gilăului va fi o formalitate. Iată un extras din proiectul de HCL de la Cluj-Napoca.

În paralel, Consiliul Local Gilău a aprobat ieri regulamentul și caietul de sarcini privind delegarea gestiunii serviciului de transport public.

“Am făcut toți pașii care trebuiau făcuți, din punct de vedere juridic, pentru ca autobuzele CTP să vină la Gilău. Pentru noi aceasta a fost principala prioritate. Vă amintiți că am promis acest lucru și eu, și domnul primar Emil Boc, iar acum suntem în stadiul final al demersurilor”, a spus primarul Gilăului, Gelu Topan.

Ianuarie. Este mai mult decât un pariu, o certitudine, că la începutul anului viitor vom vedea curse regulate CTP atât către satul Gilău, cât și către satul Someșul Rece, respectiv Uzina. Ziua exactă urmează să se afle foarte curând. A început numărătoarea inversă.

About