Untold, motor economic pentru Cluj: hoteluri pline, tarife record, curse la tarife dinamice

Autor  admin   în       1 lunã în urmã  

Festivalul Untold aduce în fiecare an la Cluj nu doar zeci de mii de spectatori, ci și un impuls consistent pentru economia locală. În cele patru zile de eveniment, hotelurile, proprietarii de apartamente, taximetriștii, curierii și numeroase companii locale își cresc încasările considerabil.

Pentru un pachet de patru nopți cu mic dejun, hotelurile din Cluj au cerut între 1.300 și 2.400 de euro, iar apartamentele private pentru 2-4 persoane au fost închiriate cu 800-1.200 de euro. Organizatorii au oferit și alternative mai accesibile: 150 €/persoană în căminele oficiale și 300-400 €/persoană în campusurile private. Cererea a fost atât de mare încât echipa de fotbal FC Braga, venită pentru meciul cu CFR Cluj, a fost nevoită să solicite UEFA devansarea partidei, pentru a pleca imediat acasă, în lipsa locurilor de cazare disponibile.

Taximetriștii și șoferii în sistem ride-sharing raportează venituri sporite în timpul festivalului. În patru nopți, un șofer Bolt a încasat 4.184 lei, cu un câștig net de 2.200 lei după cheltuieli. Cei mai buni clienți au venit după concertele lui Martin Garrix și Armin van Buuren. Tarifele dinamice și cursele în afara orașului au crescut veniturile, iar unii șoferi au atras inclusiv clienți celebri.

Pentru livratorii de mâncare și băutură, perioada Untold este una de vârf. Un curier Glovo spune că încasează cu mult peste media obișnuită de 300 euro/săptămână. Posturile de hostess în festival sunt plătite cu aproximativ 260 de euro.

Numeroase branduri locale și internaționale și-au marcat prezența: Banca Transilvania, Moldovan Carmangerie, MOL România, Nova Power & Gas, Skyline Engineering sau PP Protect Security, cu peste 850 de agenți în teren. Chiar și instituții publice, precum Baza 71 Aeriană și ADR Nord-Vest, au folosit festivalul pentru promovare.

About  

Sunt Ionel Lespuc, jurnalist. Alături de mine, am invitat și continuu să invit să scrie oameni cunoscuți ai Clujului. Uite câteva nume: Kai Brand Jacobsen, norvegiano-canadianul care merge de la Cluj în misiuni de pace, peste tot în lume; Cristi Danileț, judecătorul rebel despre care sunt sigur că ai auzit; Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisei de Sănătate din Camera Deputaților, mereu în luptă cu neregulile din spitale; Dan Clinci, arhitect, omul din spatele concursurilor de soluții care remodelează Clujul; Mihnea Stoica, analist politic, cadru universitar la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării; Mihai Șerban, om de afaceri de succes și maestru de arte marțiale.