În ce stadiu se află cel mai mare mall din România, care urmează să se construiască la Cluj

Autor  admin   în       3 saptãmâni în urmã  

Proiectul Rivus, ansamblul mixt care va include cel mai mare mall din România, înaintează în procedurile de autorizare și pregătire a terenului. Sorin Guttman, project manager al dezvoltării, a prezentat stadiul lucrărilor în cadrul evenimentului Cluj-Napoca Roundtable, organizat de Romania Property Club.

„Anul trecut, în perioada similară, tocmai obținusem aprobarea pentru Planul Urbanistic Zonal. Între timp am înaintat cu demolarea vechilor funcțiuni industriale, am finalizat lucrările de demolare și am curățat terenul”, a declarat Guttman.

Acesta a explicat că echipa lucrează simultan pe două direcții: avizarea și autorizarea construcției, respectiv consolidarea terenului pentru începerea rapidă a lucrărilor după eliberarea autorizației.

„Astăzi suntem într-un stadiu avansat în ceea ce privește avizarea și autorizarea pentru construirea propriu-zisă și, în același timp, lucrăm la pregătirea, consolidarea terenului, dat fiind caracteristicile sale, pentru a fi gata în momentul în care avem autorizația de construire, să demarăm lucrările”, a spus managerul de proiect.

Sorin Guttman a anunțat și progresul comercial: gradele de ocupare ale spațiilor de retail au urcat la 72%.

Totodată, a detaliat câteva dintre funcțiunile proiectului, precum hubul cultural, un concept store, o zonă de divertisment și spații pentru branduri foarte căutate de clujeni, între care magazinul Jumbo.

Proiectul va include și o zonă extinsă dedicată gastronomiei și timpului liber.

„Vom avea o stradă pietonală unde ne gândim să construim un pol gastronomic în care vom avea restaurante-concept, cafenele, terase care vor da către zona verde, zona verde sau parcul pe care îl propunem în proiect”, a menționat Guttman.

About