Două mari investiții în NV-ul municipiului. Birouri, hale, incubatoare de afaceri pe 15 hectare

Două birouri de arhitectură din Cluj-Napoca – Bogart Construct și Linie Punct – au depus la Primăria municipiului un Plan Urbanistic Zonal (PUZ) care vizează două mari investiții în partea de nord-vest a orașului: extinderea Parcului Industrial Tetarom I și amenajarea unui nou Parc Științific și Tehnologic, sub numele Tetapolis. Documentația, aflată în prezent în consultare publică, nu a fost încă analizată de comisiile de specialitate din cadrul administrației locale.
Beneficiarul ambelor investiții este compania Tetarom SA, aflată în subordinea Consiliului Județean Cluj.
Un teren de peste 15 hectare, la marginea Pădurii Hoia
Zona studiată are o suprafață totală de 157.183 de metri pătrați și este formată din șapte parcele situate la limita estică a Pădurii Hoia, în imediata vecinătate a zonei economice Tetarom I. O parte a acestui teren va fi destinată extinderii parcului industrial existent, în timp ce cealaltă parte este rezervată viitorului Parc Științific Tetapolis.
Proiectul este structurat în două etape clare:
- Extinderea Parcului Industrial Tetarom I, prin dezvoltarea de noi loturi pentru activități economice și industriale, complet echipate edilitar și conectate la rețeaua stradală.
- Crearea Parcului Științific și Tehnologic Tetapolis, care va include spații pentru cercetare și dezvoltare, birouri, incubatoare de afaceri, zone educaționale, culturale, dar și de agrement și recreere.
Accesibilitate redusă, dar cu potențial de integrare
În prezent, zona are un grad scăzut de accesibilitate și de echipare edilitară. Terenul este traversat de linii electrice aeriene, drumuri degradate și nu are trasee pietonale sau velo. În documentația PUZ sunt prevăzute intervenții majore pentru modernizarea infrastructurii:
- prelungirea străzii Nikola Tesla și modernizarea străzii Hoia;
- crearea de accese dinspre Baciu, str. Corneliu Coposu și Parcul Etnografic;
- trasee noi pietonale și velo;
- introducerea în subteran a liniilor electrice și extinderea rețelelor de utilități.
Legătură cu Parcul Etnografic și Pădurea Hoia
Proiectul propune valorificarea cadrului natural prin amenajarea de zone verzi cu vegetație înaltă, care să asigure continuitate peisagistică între viitorul Tetapolis și pădurea Hoia. De asemenea, se prevede un acces pietonal direct dinspre Parcul Etnografic și trasee pentru biciclete care să lege zona de centrul orașului.
După încheierea consultării publice, PUZ-ul va fi analizat de comisiile de specialitate din primărie și, ulterior, supus aprobării Consiliului Local. Dacă va primi undă verde, proiectul va permite dezvoltarea unui nou pol economic, științific și tehnologic al Clujului, la granița dintre natură și industrie.