Cum ne-a schimbat pandemia. Broker imobiliar: “Cererea pentru case a crescut simțitor, la fel și prețurile”

Autor  Ionel Lespuc   în       3 years în urmã  

Invitata săptămânii la Real Estate Agenda, emisiune radio realizată de Napoca FM, în colaborare cu Media9, a fost Cristina Ciobanu, broker RE/MAX Infinity. Cristina s-a specializat în vânzarea de case și a vorbit despre felul în care s-au schimbat realitățile imobiliare la Cluj, pe timpul pandemiei. 

“Am clienți care aveau, să zicem, un buget de 400.000 de euro și nu își găseau case la nivelul lor. Pe măsură ce căutam case, prețurile tot creșteau. Ce găseam acum la 400.000, peste o lună nu mai costa atât. Altfel spus, pe măsură ce pretențiile creșteau, bugetul se comprima. Adevărul este că cererea a crescut peste noapte, simțitor. Înainte suna telefonul o dată pe săptămână pentru case, acum sună zilnic. Faptul că mulți clienți voiau case a făcut ca prețurile să crească. Să vă dau un exemplu. În Borhanci găseai înainte de pandemie duplexuri cu 170.000, cu 180.000, cu 200.000 de euro. Acum, o locuință în duplex, finisată frumos, mobilată cu gust, a ajuns la 300.000 de euro”, a spus brokerul imobiliar.

Asta înseamnă, nu-i așa?, că sunt mulți clujeni care au venituri foarte mari. “Surprinzător, clujenii au mulți bani și își cumpără case. (…) Marea majoritate a clienților își cumpără case cu banii jos. Spre 80% dintre ei sunt antreprenori. E foarte greu dintr-un salariu, fie el și mare, de IT-ist, să cumperi o casă de 400-500.000 de euro”, a subliniat Cristina Ciobanu.

Real Estate Agenda, emisiune radio realizată de Napoca FM, în colaborare cu Media9, este difuzată în fiecare luni, la 10:05, pe 102,2 FM. Emisiunea poate fi văzută și pe pagina de Facebook Napoca Live.

About  

Sunt Ionel Lespuc, jurnalist. Alături de mine, am invitat și continuu să invit să scrie oameni cunoscuți ai Clujului. Uite câteva nume: Kai Brand Jacobsen, norvegiano-canadianul care merge de la Cluj în misiuni de pace, peste tot în lume; Cristi Danileț, judecătorul rebel despre care sunt sigur că ai auzit; Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisei de Sănătate din Camera Deputaților, mereu în luptă cu neregulile din spitale; Dan Clinci, arhitect, omul din spatele concursurilor de soluții care remodelează Clujul; Mihnea Stoica, analist politic, cadru universitar la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării; Mihai Șerban, om de afaceri de succes și maestru de arte marțiale.