VIDEO. Stadiul lucrărilor pe Magistrala 300 Cluj-Napoca – Oradea – Episcopia Bihor în februarie 2025: lotul 2 cu cele mai mari progrese, lotul 3 întârziat rău

Autor  admin   în       1 zi în urmã     1352 Vizualizări.  

Deputatul clujean Radu Moisin (PNL) a fost la sediul Sucursalei Regionale de Căi Ferate Cluj pentru a se interesa de stadiul lucrărilor pe Magistrala 300 de cale ferată Cluj-Napoca – Episcopia Bihor. Aici s-a întâlnit cu reprezentanți ai SRCF Cluj, în frunte cu directorul instituției, Petru Ceșa. 

Cele mai mari progrese s-au înregistrat pe Lotul 2, iar cele mai slabe pe Lotul 3. Lucrările pe cele 4 loturi de pe M300 sunt finanțate prin PNRR și trebuie finalizate până în iunie 2026. De la Cluj la Oradea sunt 166 de kilometri.

„Cu această ocazie, am primit date actualizate de la CFR Infrastructură privind stadiul fizic al lucrărilor la data de 19.02.2025 pentru proiectul Modernizarea liniei de cale ferată Cluj-Napoca – Episcopia Bihor:
Lotul 1 Cluj-Napoca – Aghireșu (30,41 km, culoarea violet pe hartă) – 25%;
Lotul 2 Aghireșu – Poieni (36,5 km, culoarea albastră pe hartă) – 34%;
Lotul 3 Poieni – Aleșd (52,74 km, culoarea verde pe hartă) – 5,10%;
Lotul 4 Aleșd – Frontiera Ungaria (46,7 km, culoarea roșie pe hartă) – 10,40%.
Reamintesc opiniei publice că acest proiect, în valoare de peste 1,5 miliarde de euro + TVA, este finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). La finalizarea sa, vom putea ajunge cu trenul de la Cluj-Napoca la granița cu Ungaria în doar 2 ore!”, a transmis, pe contul său de Facebook, parlamentarul clujean.
Foto hartă: CFR Infrastructură, Rețeaua feroviară din România;
Foto lucrări: CFR Infrastructură – Demontare tabliere pod 1 la km 501+090, fir I, la intrarea în stația CF Cluj-Napoca (19.02.2025);
VIDEO cu lucrările pe Lotul Cluj-Napoca – Aghireșu (filmare realizată de Marin Marian în 8 februarie 2025)
VIDEO cu lucrările pe Lotul Aghireșu – Poieni (filmare realizată de Marin Marian în 11 februarie 2025)

About  

Sunt Ionel Lespuc, jurnalist. Alături de mine, am invitat și continuu să invit să scrie oameni cunoscuți ai Clujului. Uite câteva nume: Kai Brand Jacobsen, norvegiano-canadianul care merge de la Cluj în misiuni de pace, peste tot în lume; Cristi Danileț, judecătorul rebel despre care sunt sigur că ai auzit; Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisei de Sănătate din Camera Deputaților, mereu în luptă cu neregulile din spitale; Dan Clinci, arhitect, omul din spatele concursurilor de soluții care remodelează Clujul; Mihnea Stoica, analist politic, cadru universitar la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării; Mihai Șerban, om de afaceri de succes și maestru de arte marțiale.