Un nou drum comunal a fost preluat de Consiliul Județean Cluj. „Va deveni o rută alternativă viabilă de transport”

Autor  admin   în       4 luni în urmã  

Administrația județeană anunță că a inițiat procedurile necesare în vederea preluării drumului comunal DC 62 și integrării acestuia în rețeaua de drumuri pe care o are în administrare.

Potrivit CJ Cluj, acest drum este situat între municipiul Câmpia Turzii și satul Călărași-Gară, până la joncțiunea cu drumul județean DJ 161B, și reprezintă o legătură directă de transport pentru cetățenii acestei localități, respectiv o alternativă la circulația feroviară.

Conform proiectului de hotărâre inițiat în acest scop de președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, forul administrativ județean va solicita trecerea din domeniul public al municipiului Câmpia Turzii și al comunelor Luna și Călărași în domeniul public al Județului Cluj a șase tronsoane înscrise în cartea funciară, parte din drumul comunal DC 62.

DECLARAȚIE

„Prin încadrarea în categoria de drumuri județene, acest drum care leagă municipiul Câmpia Turzii de localitatea Călărași-Gară, în lungime de peste șapte kilometri, va deveni o rută alternativă viabilă de transport, cu efecte pozitive în ceea ce privește traficul rutier și siguranța circulației”.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj

După aprobarea de către consiliile locale ale municipiului Câmpia Turzii  și ale comunelor Luna și Călărași a transmiterii tronsoanelor de drum în domeniul public al Județului Cluj și ulterior încheierii proceselor-verbale de predare-primire, vor fi inițiate demersurile pentru încadrarea în categoria funcțională a drumurilor de interes județean a drumului care face legătura între municipiul Câmpia Turzii și reședința comunei Călărași.

Ulterior, noul drum județean va fi cuprins în programele Consiliului Județean Cluj de întreținere curentă și modernizare a infrastructurii rutiere județene.

Un alt drum a fost preluat recent de administrarea județeană:

Drumul local spre cel mai important târg din județ va fi preluat de CJ

About  

Sunt Ionel Lespuc, jurnalist. Alături de mine, am invitat și continuu să invit să scrie oameni cunoscuți ai Clujului. Uite câteva nume: Kai Brand Jacobsen, norvegiano-canadianul care merge de la Cluj în misiuni de pace, peste tot în lume; Cristi Danileț, judecătorul rebel despre care sunt sigur că ai auzit; Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisei de Sănătate din Camera Deputaților, mereu în luptă cu neregulile din spitale; Dan Clinci, arhitect, omul din spatele concursurilor de soluții care remodelează Clujul; Mihnea Stoica, analist politic, cadru universitar la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării; Mihai Șerban, om de afaceri de succes și maestru de arte marțiale.