„Stradă” interioară cu două benzi. Parkingul cu 5 etaje de pe Horea 33-35, finalizat – FOTO/VIDEO

Autor  Ionel Lespuc   în       4 ore în urmã     687 Vizualizări.  

Construcția parkingului supraetajat din cadrul ansamblului imobiliar de pe strada Horea 33-35 a fost finalizată. Mai rămân finisajele de făcut. Aceasta reprezintă prima etapă a proiectului imobiliar dezvoltat de Solaris Real Estate Development, pe un teren aparținând companiei Prodvinalco.

Odată cu încheierea acestei faze, urmează săpăturile pentru fundațiile celor două blocuri de locuințe, care vor totaliza 49 de apartamente.

Un parking de cinci etaje

Particularitatea acestui parking este că nu este un imobil clasic de parcare, ci o stradă interioară, cu două benzi de circulație, care coboară de la nivelul străzii Crișan spre parcarea subterană a ansamblului rezidențial. Din cauza declivității terenului, construcția a rezultat într-o clădire cu cinci etaje.

Se vor crea locuri de parcare la etajele intermediare, dar cele mai multe vor fi la nivelul -5, situat sub viitoarele blocuri de locuințe. În total, parkingul supraetajat oferă 67 de locuri de parcare.

Urmează ridicarea blocurilor de locuințe

Odată cu finalizarea parkingului, dezvoltatorul trece acum la săparea fundațiilor pentru cele două blocuri, care vor avea subsol, parter, trei etaje și mansardă. Acestea vor include 49 de apartamente, dintre care 24 vor reveni companiei Prodvinalco, iar 25 vor fi deținute de Solaris Real Estate Development.

Proiectul păstrează și un corp din fosta clădire Prodvinalco, considerat element de patrimoniu industrial, care va fi integrat în noul ansamblu imobiliar.

Lucrările avansează conform planului, iar finalizarea construcției este estimată pentru primăvara anului viitor.

About  

Sunt Ionel Lespuc, jurnalist. Alături de mine, am invitat și continuu să invit să scrie oameni cunoscuți ai Clujului. Uite câteva nume: Kai Brand Jacobsen, norvegiano-canadianul care merge de la Cluj în misiuni de pace, peste tot în lume; Cristi Danileț, judecătorul rebel despre care sunt sigur că ai auzit; Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisei de Sănătate din Camera Deputaților, mereu în luptă cu neregulile din spitale; Dan Clinci, arhitect, omul din spatele concursurilor de soluții care remodelează Clujul; Mihnea Stoica, analist politic, cadru universitar la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării; Mihai Șerban, om de afaceri de succes și maestru de arte marțiale.