Nu mai trebuie să importăm: vom mânca zmeură și mure de la noi, de la Cluj🤗. Proiect propus: plantație pe 5,5 hectare

Autor  Tudor Știrbu   în       2 years în urmã  

Membrii Comisiei de urbanism de la Consiliul Județean Cluj au avizat favorabil, în ședința de joi, 23 februarie, un proiect care se referă la edificarea unei plantații pe care ar urma să se cultive zmeură și mure.

Proiectul care a ajuns astăzi în ședința CTATU se află în faza „Elaborare PUD și înființare plantație de mur și zmeur, condiționare, procesare și vânzare produse finite”.

Așa va arăta plantația de la Vâlcelele. Foto: Randări KES BUSINESS s.r.l.

Beneficiarul, Valea Olpretului Cooperativa Agricolă, a solicitat realizarea lucrărilor în baza extrasului de carte funciară nr. 50319, pentru terenul proprietate privată situat în satul Vâlcelele, comuna Bobâlna, jud. Cluj.

Dacă vă întrebați unde este localitatea Vâlcelele, Bobâlna, și nu vă mai amintiți 🙂, vă spunem noi. Ne-am documentat din imensul „ocean” numit Google😊:

  • satul Vâlcelele se află în partea de nord-vest a județului Cluj;
  • din Cluj-Napoca până în satul Vâlcelele, comuna Bobâlna, sunt în jur de 50 de kilometri;
  • între Cluj-Napoca și localitatea Vâlcelele faci, cu un autoturism, în jur de 50 de minute – o oră.

*****Satul Vâlcelele (mai demult Buduș, în maghiară Bujdos) face parte din comuna Bobâlna, cu o populație de 150 locuitori. Localitatea este atestată documentar încă din anul 1345. Satul a aparținut în Evul Mediu domeniului latifundiar al familiei nobiliare maghiare Alparét.

54.544

de metri pătrați este suprafața totală pe care ar urma să se edifice acest proiect.

Parcela studiată are o suprafață de 54.544 de metri pătrați și se află parțial în intravilanul localitatății Vâlcelele.

Amplasamentul lucrării este situat în sud-estul satului Vâlcelele, în apropierea drumului judetean DJ 109B, limită în partea de est.

Conform documentației prezentate de arh. urb. Corina Moldovan în ședința Comisiei de urbanism de joi, 23 februarie, de la CJ Cluj, din DJ 109B, se extinde un drum secundar neamenajat, de unde se face accesul secundar pe proprietate, iar cel principal se face direct din DJ 109B.

Potrivit prezentării, imobilul este proprietatea unui clujean, Daniel Marton- Zoltan, și este liber de construcții.

DECLARAȚIE

„Se propune construirea unei hale pentru condiționare, procesare și vânzare produse finite cu regim de înălțime P și amenăjări exterioare, împrejmuire și branșamente utilități în conformitate cu Planul Urbanistic General”.

Arh. urb. Corina Moldovan, reprezentanta proiectantului

Vecinătăți

Lotul de teren are o formă neregulată, relativ drepunghiulară, cu o orientare nord – vest spre sud – est, cu o retragere în partea de nord est și se învecinează cu:

  • la nord – proprietate privată;
  • la vest – proprietate privată extravilan;
  • la sud – drum neamenajat;
  • la est – drumul județean DJ 109B.

Proiectantul a mai transmis că hala care face obiectul acestei lucrări nu va influența semnificativ poluarea din zonă și nici din punct de vedere ecologic.

Proiectantul general s.c. KES BUSINESS s.r.l. din Cluj-Napoca.

About  

Sunt Ionel Lespuc, jurnalist. Alături de mine, am invitat și continuu să invit să scrie oameni cunoscuți ai Clujului. Uite câteva nume: Kai Brand Jacobsen, norvegiano-canadianul care merge de la Cluj în misiuni de pace, peste tot în lume; Cristi Danileț, judecătorul rebel despre care sunt sigur că ai auzit; Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisei de Sănătate din Camera Deputaților, mereu în luptă cu neregulile din spitale; Dan Clinci, arhitect, omul din spatele concursurilor de soluții care remodelează Clujul; Mihnea Stoica, analist politic, cadru universitar la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării; Mihai Șerban, om de afaceri de succes și maestru de arte marțiale.