NEWS ALERT. O femeie cu simptome de COVID-19 a încercat să se sinucidă, la Cluj

Autor  Ionel Lespuc   în       5 years în urmã  

Media9 nu este o platformă care scrie despre accidente, crime și sinucideri, dar acesta este un caz excepțional. O femeie de 47 de ani, medic din Franța, aflată în izolare din 14 martie la domiciliul său din Mănăștur, s-a aruncat azi noapte, la 3:30, de la balcon. Tentativa de sinucidere a fost confirmată de Poliția județeană și de Inspectoratul pentru situații de urgență. Informațiile noastre sunt că femeia a făcut un atac de panică și s-a aruncat de la balconul aflat la etajul al treilea. Drama ei personală se transformă, din păcate, într-o dramă a comunității. Doctorița a fost găsită de polițiștii de la secția IV cu politraumatisme, dar conștientă, a primit ajutor de la SMURD și a fost transportată la Unitatea de Primiri Urgențe, FĂRĂ ca oamenii implicați să afle că au în față o persoană suspectă de COVID-19. Iar faptul că s-a aruncat de la etaj este foarte probabil să fi fost cauzat, din datele noastre, tocmai de apariția simptomelor bolii. “Nu au existat altfel de informații despre această persoană”, a declarat, pentru Media9, Carmen Pompaș, purtătorul de cuvânt al IPJ Cluj. „Au aflat doar medicii de la UPU. Femeia s-a plimbat pe circuitul pe care merge toată lumea. Există un stres deosebit la UPU. Am aflat că s-au pus șase paturi pentru COVID la Medicală I”, a spus deputatul Emanuel Ungureanu.

Despre situația de azi-noapte, despre riscurile apărute odată cu acest incident și despre criza coronavirus de la Cluj am discutat cu parlamentarul Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisiei de sănătate din Camera deputaților.

UPDATE. Ultimele informații sunt că la Cluj au apărut zece noi cazuri, din care nouă persoane erau în carantină (cinci femei cu vârste cuprinse între 28-47 ani și patru bărbați cu vârste între 27-51 ani) și o femeie de 29 de ani aflată în autoizolare, care a călătorit în Austria și Germania.

About  

Sunt Ionel Lespuc, jurnalist. Alături de mine, am invitat și continuu să invit să scrie oameni cunoscuți ai Clujului. Uite câteva nume: Kai Brand Jacobsen, norvegiano-canadianul care merge de la Cluj în misiuni de pace, peste tot în lume; Cristi Danileț, judecătorul rebel despre care sunt sigur că ai auzit; Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisei de Sănătate din Camera Deputaților, mereu în luptă cu neregulile din spitale; Dan Clinci, arhitect, omul din spatele concursurilor de soluții care remodelează Clujul; Mihnea Stoica, analist politic, cadru universitar la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării; Mihai Șerban, om de afaceri de succes și maestru de arte marțiale.