Medalie de aur pentru o echipă de studenți de la FSEGA – UBB Cluj la o competiție mondială de studii de caz în economie desfășurată în China

Autor  admin   în       4 luni în urmã  

O echipă de studenţi de la Facultatea de Ştiinţe Economice şi Gestiunea Afacerilor (FSEGA) a Universităţii „Babeş-Bolyai” (UBB) din Cluj-Napoca a obţinut medalia de aur la o competiţie mondială de studii de caz în economie, desfăşurată în oraşul Nanchang din China, la Jiangxi University of Finance and Economics.

Membrii echipei din Cluj-Napoca au fost Boros Richard (anul II, Management), Fazakas Boglarka (anul II, Informatică Economică), Kolozsi Gergo (anul III, Marketing) şi Kozma Krisztina (anul II, Management). Pregătirea echipei a fost coordonată de dr. Szasz Levente, dr. Gyorfy Lehel şi dr. Racz Bela-Gergely. Echipa a fost însoţită la competiţie de doctoranda Izsak Reka.

UBB Cluj, campioană mondială a ediţiei din 2025 din Nanchang

„Echipa studenţească a Universităţii Babeş-Bolyai (UBB) a câştigat cea de-a 29-a ediţie a competiţiei internaţionale de studii de caz în economie intitulată ‘NIBS Worldwide Case Competition’. Etapa finală a competiţiei s-a desfăşurat în perioada 16-21 martie 2025 în oraşul Nanchang din China la Jiangxi University of Finance and Economics. Evenimentul a reunit 16 echipe universitare din 13 ţări, calificate în urma selecţiei globale din 2024. Echipa clujeană a avut o performanţă excepţională la competiţie, calificându-se de pe primul loc al diviziei în faza eliminatorie, câştigând ulterior atât semifinala, cât şi finală competiţiei. UBB obţine astfel titlul de campioană mondială a ediţiei din 2025, surclasând pe podium echipa belgiană EPHEC, respectiv echipa olandeză de la Rotterdam Business School”, se arată într-un comunicat de presă, potrivit Agerpres.

În cadrul competiţiei, echipele participante au avut de rezolvat cinci studii de caz reale, abordând teme precum expansiunea globală a unui brand african de modă pentru femei; dinamizarea turismului chinez în Arabia Saudită; dezvoltarea culturii organizaţionale şi a resursei umane la compania Seams and Stitches; plan de franciză şi de expansiune pentru ChopValue, o companie specializată în reciclarea beţişoarelor chinezeşti; respectiv, în finală, elaborarea unei strategii pentru compania Tencent Games pentru valorificarea oportunităţilor de afaceri în categoria de jocuri „survival, open world and crafting”.

About  

Sunt Ionel Lespuc, jurnalist. Alături de mine, am invitat și continuu să invit să scrie oameni cunoscuți ai Clujului. Uite câteva nume: Kai Brand Jacobsen, norvegiano-canadianul care merge de la Cluj în misiuni de pace, peste tot în lume; Cristi Danileț, judecătorul rebel despre care sunt sigur că ai auzit; Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisei de Sănătate din Camera Deputaților, mereu în luptă cu neregulile din spitale; Dan Clinci, arhitect, omul din spatele concursurilor de soluții care remodelează Clujul; Mihnea Stoica, analist politic, cadru universitar la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării; Mihai Șerban, om de afaceri de succes și maestru de arte marțiale.