În Săptămâna Patimilor, clujenii au ocazia să facă o faptă bună la târgul de lucrări create de beneficiarii DGASPC Cluj

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Cluj organizează, marți, în incinta centrului comercial VIVO! Cluj, un târg de lucrări hand – made cu vânzare, dedicat Sărbătorilor Pascale.
Expoziția conține obiecte create de beneficiarii Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Cluj din unitățile rezidențiale, respectiv:
- icoane;
- tablouri;
- obiecte decorative;
- de pirogravură;
- ornamente destinate sărbătorilor pascale.
Acestea pot fi achiziționate pe toată durata programului de funcționare a centrului comercial, respectiv între orele 10:00 și 22:00.
DECLARAȚIE
„Îi îndemn pe toți clujenii să treacă pragul acestui târg cu o semnificație aparte și să cumpere un produs cu adevărat special. Putem contribui astfel la crearea unei societăți în care persoanele cu dizabilități să se simtă apreciate și integrate”.
Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj
Alături de beneficiarii DGASPC Cluj – copii și persoane adulte cu dizabilități din unitățile rezidențiale – la târg vor fi prezenți și beneficiarii furnizorilor de servicii sociale private cu care DGASPC Cluj are colaborare, respectiv: Asociația pentru Protejarea și Ajutorarea Handicapaților Neuro – Psihici Cluj – Centrul de Zi “Sf. Maria”, Fundația “Bethesda & Floricica” Beclean, Fundația „Estuar” și Fundația „FEBE”.
Consiliul Județean încurajează clujenii să susțină aceste persoane aflate în nevoie și să le aprecieze, așa cum se cuvine, efortul și talentul!