Hoteluri, spaţii de evenimente şi turism de agrement la Cluj, pe fonduri din Budapesta. Care este stadiul lor

Autor  Ionel Lespuc   în       2 saptãmâni în urmã  

Clujul atrage tot mai multe investiții guvernamentale din Ungaria prin programe dedicate companiilor din Transilvania. Două firme românești cu asociați de etnie maghiară au obținut sprijin consistent pentru proiecte hoteliere și de agrement. Media9 a urmărit cele două proiecte și vă spune care este stadiul lor.

Cea mai mare finanțare a ajuns la compania clujeană Roata Făget S.R.L., controlată de familia Sipos. Aproximativ 4,6 milioane de euro (1,9 miliarde de forinți) au fost alocați pentru dezvoltarea unui ansamblu turistic la marginea sudică a orașului, în apropierea Pădurii Făget. Planurile investitorilor includ un hotel de cinci stele, un restaurant, un spațiu multifuncțional pentru evenimente și conferințe, dar și zone verzi amenajate.

Proiectul, discutat în luna august în Comisia de urbanism a Primăriei Cluj-Napoca, privește un teren de circa 26.500 mp, aflat pe malul Văii Gârbăului. Pe lângă noile construcții, documentația presupune modernizarea infrastructurii de acces, inclusiv lărgirea Drumului Sfântul Ioan, amenajarea de trotuare, stație de autobuz și locuri de parcare adaptate cerințelor actuale — inclusiv pentru mașini electrice și biciclete. PUZ-ul urmează să intre în analiza Consiliului Local, apoi să meargă spre autorizare.

O altă investiție cu capital sprijinit de Budapesta este hotelul ibis Styles din Cluj-Napoca, dezvoltat prin compania Premiot Amera Hotels S.R.L. Firma a beneficiat de circa 2,82 milioane de euro (1,1 miliarde de forinți). Proiectul este gândit într-un standard de maximă eficiență energetică: ar urma să fie primul hotel pasiv din Europa cu peste 100 de camere, după cum a declarat investitorul Adam Ambrus. Acesta a trecut prin Consiliul Local în septembrie și a intrat în etapa de autorizare.

În ambele cazuri, dezvoltatorii vorbesc despre infrastructură sustenabilă, eficiență energetică și standarde ridicate în turism.

About  

Sunt Ionel Lespuc, jurnalist. Alături de mine, am invitat și continuu să invit să scrie oameni cunoscuți ai Clujului. Uite câteva nume: Kai Brand Jacobsen, norvegiano-canadianul care merge de la Cluj în misiuni de pace, peste tot în lume; Cristi Danileț, judecătorul rebel despre care sunt sigur că ai auzit; Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisei de Sănătate din Camera Deputaților, mereu în luptă cu neregulile din spitale; Dan Clinci, arhitect, omul din spatele concursurilor de soluții care remodelează Clujul; Mihnea Stoica, analist politic, cadru universitar la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării; Mihai Șerban, om de afaceri de succes și maestru de arte marțiale.