Genul de locuințe care au căutare și pe timp de criză. La doi pași de Cluj, lângă pădure

Autor  Tudor Știrbu   în       2 years în urmã  

Membrii Comisiei de urbanism vor avea pe masă, în ședința de joi, 19 ianuarie, un proiect care vizează construirea unui mic ansamblu cu 9 case în localitatea Sălicea, comuna Ciurila. 

Este genul de case care se vând bine și pe timp de criză. În fara Clujului, dar nu prea departe, cu un petec de pământ și cu pădurea la capătul curții.

5.760,62

de metri pătrați este suprafața totală pe care urmează a se construi cele 9 locuințe.

Terenul pe care se propun construcțiile se află pe latura vestică a străzii Independența f.n., din Sălicea, are o suprafață de 5.760,62 de metri pătrați și se află în proprietatea beneficiarilor Cora Pojaru și Iosif Boldijar.

Conform memoriului justificativ, terenul studiat are o formă nergulată cu o profunzime de 134,77 metri, iar frontul la stradă este de 25,37 metri.

Proiectul se află în faza studiului de oportunitate „elaborare PUZ pentru construcție locuințe semicolective cu două unități locative, împrejmuire teren, branșamente la utilități, operațiuni cadastrale”.

La cererea beneficiarilor, se propune splitarea terenului în 9 parcele cu câte o singură unitate locativă pe parcelă, dintre care 8 parcele vor avea locuințele cuplate. Ele vor avea următoarele suprafețe:

  • parcela 1: 500 mp;
  • parcela 2: 500 mp;
  • parcela 3: 500 mp;
  • parcela 4: 650 mp;
  • parcela 5: 628 mp;
  • parcela 6: 502 mp;
  • parcela 7: 500 mp;
  • parcela 8: 501 mp;
  • parcela 9: 420 mp (și un drum de acces de 8,5 m lățime cu loc de întoarcere și spații amenajate).

Regimul de înălțime propus este de P (parter) + E (etaj).

Proiectul a fost întocmit de către arhitecții de la s.c. Agoraworks s.r.l. din Cluj-Napoca.

About