GALERIE FOTO. Un nou pod a fost construit în județul Cluj. Are o lungime de 9,30 m și o lățime de 10,30 m

Autor  admin   în       2 luni în urmã  

Administrația județeană anunță că a finalizat lucrările de construire a noului pod din localitatea Mănăstireni, situat pe drumul județean DJ 103L, la kilometrul 0+000.

Construcția noului pod a fost realizată pe același amplasament, după demolarea vechiului pod, în condițiile în care, pe perioada lucrărilor traficul rutier s-a desfășurat pe rute alternative existente pe raza localității Mănăstireni, neexistând posibilitatea realizării unui pod provizoriu.

Astfel, noul pod a fost redat circulației rutiere, aceasta desfășurându-se în condiții mult îmbunătățite.

DECLARAȚIE

„Am finalizat cel de-al doilea pod finanțat prin Programul Național de Investiții ‘Anghel Saligny’, după cel de la Ciurila, finalizat la sfârșitul anului trecut și recepționat la începutul acestui an. Noul pod din localitatea Mănăstireni este un pod deosebit de important din perspectiva faptului că drumul judeţean DJ 103L reprezintă o rută alternativă de acces spre zona montană a judeţului Cluj, una dintre cele mai importante zone turistice ale judeţului Cluj. Practic, acesta realizează o legătură între drumul judeţean DJ 108C şi drumul judeţean DJ 103K pe direcţia Râșca –  Beliş – staţiunea Fântânele”. 

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj

Necesitatea reabilitării complete a podului a fost determinată de starea de degradare în care acesta se află. Astfel, în baza propunerii experților în domeniu, a fost luată decizia demolării vechiului pod și construirii unuia nou.

Noul pod are o singură deschidere în lungime totală de 9,30 metri, o lățime de 10,30 metri și o parte carosabilă de 7,00 metri. De asemenea, podul este prevăzut cu trotuare, balustrade și elemente de siguranță destinate circulației pietonale, precum și cu parapete de siguranță atât în amonte, cât și în avalul podului.

În vederea construirii noului pod din localitatea Mănăstireni au fost alocați 1.998.273,82 lei, TVA inclus, prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny” și 536.621,20, TVA inclus, din bugetul Consiliului Județean.

Valoarea totală a investițiilor care vizează construirea a patru poduri noi în localitățile Ciurila, Pâglișa, Mănăstireni și Chiuiești este de 15.177.361,50 lei.

Astfel, cele patru investiții beneficiază de alocări în sumă totală de 13.941.111 lei prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”, restul de 1.236.250,50 lei fiind suportat din bugetul Consiliului Județean Cluj.

Te-ar putea interesa și acest articol:

GALERIE FOTO. Pod construit de la zero într-o comună de lângă Cluj. Alte trei poduri urmează să fie date în folosință în perioada următoare

About  

Sunt Ionel Lespuc, jurnalist. Alături de mine, am invitat și continuu să invit să scrie oameni cunoscuți ai Clujului. Uite câteva nume: Kai Brand Jacobsen, norvegiano-canadianul care merge de la Cluj în misiuni de pace, peste tot în lume; Cristi Danileț, judecătorul rebel despre care sunt sigur că ai auzit; Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisei de Sănătate din Camera Deputaților, mereu în luptă cu neregulile din spitale; Dan Clinci, arhitect, omul din spatele concursurilor de soluții care remodelează Clujul; Mihnea Stoica, analist politic, cadru universitar la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării; Mihai Șerban, om de afaceri de succes și maestru de arte marțiale.