FOTO. Se reabilitează un drum strategic din județ, cu acces spre Cluj și județul Alba

Autor  admin   în       2 years în urmã  

Lucrările de reabilitare și modernizare derulate în cadrul proiectului cu finanțare europeană „Modernizare și reabilitare drum județean DJ 107M Luna de Sus-Băișoara-Buru-limita județ Alba” avansează în ritm constant și susținut, se arată într-un comunicat al Consiliului Județean Cluj.

23

de kilometri este lungimea totală a tronsoanelor de drum care se modernizează în cadrul acestui proiect.

Potrivit reprezentanților CJ Cluj, în această etapă lucrările vizează, cu precădere, tronsoanele situate pe raza comunelor Săvădisla și Băișoara, în lungime de peste 23 de kilometri. Pe aceste sectoare s-a frezat stratul de asfalt existent, s-au executat casete în vederea consolidării sistemului rutier și a fost așternut deja primul strat de asfalt, pe o lungime de peste 6 kilometri.

DECLARAȚIE

 „Le-am cerut constructorilor să profite la maximum de vremea prielnică și să mențină un ritm susținut. Drumul județean 107M este unul strategic, atât pentru localnici cât și pentru turiști, facilitând accesul atât spre municipiul Cluj-Napoca și spre județul Bihor, cât și spre județul Alba”.

Alin Tișepreședintele Consiliului Județean Cluj

Astfel, au fost executate șanțuri pavate cu beton pe raza localităților Surduc și Lita, precum și accese la proprietăți în localitatea Surduc și Iara. Totodată, în această etapă se execută operațiuni ce vizează șapte poduri, dintre care patru noi.

În același timp se continuă lucrările de execuție la dispozitivele de colectare, scurgere și evacuare a apelor pluviale în localitățile Surduc, Iara, Băișoara și Lita și se realizează lucrări la drumurile laterale. 

Foto: Consiliul Județean Cluj

About  

Sunt Ionel Lespuc, jurnalist. Alături de mine, am invitat și continuu să invit să scrie oameni cunoscuți ai Clujului. Uite câteva nume: Kai Brand Jacobsen, norvegiano-canadianul care merge de la Cluj în misiuni de pace, peste tot în lume; Cristi Danileț, judecătorul rebel despre care sunt sigur că ai auzit; Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisei de Sănătate din Camera Deputaților, mereu în luptă cu neregulile din spitale; Dan Clinci, arhitect, omul din spatele concursurilor de soluții care remodelează Clujul; Mihnea Stoica, analist politic, cadru universitar la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării; Mihai Șerban, om de afaceri de succes și maestru de arte marțiale.