Emil Boc, prima măsură după realegere: Dan Petrescu, cetățean de onoare

Reales primar al municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc a anunțat astăzi o primă decizie: „Îl voi propune pe Dan Petrescu cetățean de onoare al Clujului. Omul ăsta a făcut atât de multe pentru oraș!”, a spus primarul.
Boc a apreciat faptul că CFR Cluj s-a calificat, pentru al doilea an consecutiv, în grupele Europa League. Anunțul primarul vine la puțin timp după ce Dan Petrescu declarase că nimeni nu îl apreciază. „Niciodată nu voi fi apreciat la adevărata valoare! Ăsta e trendul. Niciodată! Anti-CFR, anti-Dan Petrescu. Niciodată nu sunt bun, niciodată nu fac nimic, eu nu antrenez, nu fac echipa să joace, trei ani la rând”, s-a plâns antrenorul.
Iată că primarul Clujului este de altă părere. „Voi supune atenției Consiliului Local acest proiect cât de curând, în octombrie sau noiembrie”, a subliniat Boc, la Realitatea FM.