Drumul expres DEx4 este gata. Testul iluminatului a fost făcut duminică seara – FOTO

Autor  Ionel Lespuc   în       4 luni în urmã  

Primul tronson al Drumului Expres DEx4, care leagă DN1 de Autostrada Transilvania (A3) prin Tureni, este finalizat. Noaptea trecută, la ora 22:30, a fost efectuat testul instalației de iluminat. Șoseaua modernă este acum complet asfaltată, marcată, semnalizată și echipată cu parapete de protecție, iar inaugurarea oficială este programată pentru această săptămână.

Duminică seara, DEx4 a fost iluminat complet pentru prima dată, iar imaginile surprinse la fața locului arată un drum expres pregătit pentru deschiderea circulației.

De altfel, și indicatoarele rutiere de direcție au fost deja montate pe Autostrada Transilvania, în zona nodului cu DEx4 – ultimul detaliu vizibil din teren înaintea punerii în folosință.

Potrivit lui Eugen Cecan, directorul Direcției Regionale de Drumuri și Poduri (DRDP) Cluj, parte din CNAIR, inaugurarea va avea loc în prezența unor reprezentanți ai autorităților centrale și locale: „Drumul este gata. Se mai montează o serie de senzori, dar traficul va fi deschis în această săptămână. Probabil miercuri, cel târziu joi”.
 

Eugen Cecan a subliniat și rolul activ jucat de primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, în momentele în care proiectul s-a confruntat cu blocaje birocratice: „Când au existat întârzieri de autorizări, el este cel care s-a implicat. A contat foarte mult pentru reușita proiectului.”

Cu o lungime de 5 kilometri, Drumul Expres DEx4 va oferi o conexiune rapidă între DN1 (zona Tureni) și Autostrada A3 (zona Turda), evitând complet municipiul Turda, unde se formau frecvent ambuteiaje. De asemenea, noul drum va duce la eliminarea traficului greu din nordul municipiului Cluj-Napoca.

Construcția a fost realizată de asocierea condusă de Dimex 2000, în cadrul unui contract semnat în iulie 2023, cu termen de finalizare în februarie 2025.

About  

Sunt Ionel Lespuc, jurnalist. Alături de mine, am invitat și continuu să invit să scrie oameni cunoscuți ai Clujului. Uite câteva nume: Kai Brand Jacobsen, norvegiano-canadianul care merge de la Cluj în misiuni de pace, peste tot în lume; Cristi Danileț, judecătorul rebel despre care sunt sigur că ai auzit; Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisei de Sănătate din Camera Deputaților, mereu în luptă cu neregulile din spitale; Dan Clinci, arhitect, omul din spatele concursurilor de soluții care remodelează Clujul; Mihnea Stoica, analist politic, cadru universitar la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării; Mihai Șerban, om de afaceri de succes și maestru de arte marțiale.