Dați-i înainte pe roșu! :) Fake news despre camerele de la semafoare

Autor  admin   în       3 luni în urmã  

Pe Facebook a circulat o informație falsă conform căreia în Cluj-Napoca ar fi fost activate camere de supraveghere pentru detectarea și sancționarea automată a șoferilor care trec pe culoarea roșie a semaforului. Postarea virală susținea că astfel de sisteme funcționează deja pe bulevardele 21 Decembrie, Dorobanților, Lucian Blaga și 1 Decembrie, însă această afirmație este complet falsă.

Ce este adevărat și ce nu

În prezent, Cluj-Napoca NU are un sistem activ pentru sancționarea automată a celor care încalcă regulile de circulație la semafor. Noile semafoare din oraș sunt însă compatibile cu astfel de sisteme video, iar legislația națională permite folosirea imaginilor video pentru sancționarea șoferilor. Cu toate acestea, din informațiile disponibile, autoritățile locale NU au implementat un astfel de sistem în Cluj-Napoca. Este nevoie de o decizie politică, iar aceasta nu a fost luată.

Ordonanța de urgență nr. 84/2022, în vigoare de anul trecut, oferă poliției posibilitatea de a folosi imagini video pentru aplicarea sancțiunilor, însă acest lucru necesită un sistem dedicat și colaborare între administrația locală și Poliția Națională. Până în acest moment, nu există confirmări oficiale că un astfel de sistem va fi implementat curând în Cluj. Pe de altă parte, polițiștii ar trebui să sancționeze și fără un sistem video trecerea pe culoarea roșie a semaforului, însă nu își fac treaba.

S-a vorbit despre contestarea amenzilor date cu ajutorul camerelor vide pe DN1, în urmă cu mulți ani. Acolo însă nu au fost contestate amenzile, ci modul în care se percepeau acestea, de către o companie privată.

Postarea inițială a generat o serie de reacții din partea utilizatorilor Facebook, unii susținând necesitatea unui astfel de sistem, iar alții considerând că măsurile punitive nu sunt soluția potrivită.

• Cosmin Alin: „Frumos era să fie niște panouri de presemnalizare înainte, dacă există așa camere! Ideea e să previi, nu să amendezi direct!”

• Tudor Ștefan: „Există semafor și legislație.”

• Claudiu Michile: „Adică să știe șoferii unde să respecte legea și unde să calce accelerația blană?”

• Mihai Hossu: „Camerele alea măsoară inteligența, nu treceți prin zonă că vă treziți cu amenzi și credeți că sunt de circulație!”

Unii utilizatori au considerat că este nevoie de o mai bună infrastructură semaforizată înainte de implementarea unui astfel de sistem:

• Andrei Szabo: „Noi avem intersecții cu un singur semafor care, dacă vrei să-l vezi de pe banda a 2-a sau a 3-a, trebuie să-ți rupi gâtul. Nu avem semafoare care să dea galben și înainte să se facă verde, ca altfel nu s-ar mai claxona în prima secundă după ce dă verde.”

Alții au fost sceptici și au semnalat posibilitatea ca astfel de sancțiuni să fie contestate în instanță:

• Dan Marian: „Decât să asfaltăm și să facem Dorobanțiu cum era odată frumos la nivel tot… noi punem sărăciile alea de camere, de parcă nu o să fie contestate și câștigate în instanță… au mai fost situații.”

 

About  

Sunt Ionel Lespuc, jurnalist. Alături de mine, am invitat și continuu să invit să scrie oameni cunoscuți ai Clujului. Uite câteva nume: Kai Brand Jacobsen, norvegiano-canadianul care merge de la Cluj în misiuni de pace, peste tot în lume; Cristi Danileț, judecătorul rebel despre care sunt sigur că ai auzit; Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisei de Sănătate din Camera Deputaților, mereu în luptă cu neregulile din spitale; Dan Clinci, arhitect, omul din spatele concursurilor de soluții care remodelează Clujul; Mihnea Stoica, analist politic, cadru universitar la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării; Mihai Șerban, om de afaceri de succes și maestru de arte marțiale.