Cei patru elevi care au obținut media 10 la examenul de Evaluare Națională din acest an vor fi premiați de administrația județeană

Autor  admin   în       1 lunã în urmã  

Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, a inițiat un proiect de hotărâre privind premierea, cu 10.000 de lei, a celor patru elevi clujeni care au obținut media maximă la examenul de Evaluare Națională din acest an.

Proiectul de hotărâre urmează să fie discutat și votat în cadrul proximei ședințe ordinare a deliberativului clujean, din cursul lunii septembrie 2025.

DECLARAȚIE

„Ca-n fiecare an, Consiliul Județean premiază excelența și rezultatele excepționale care aduc faimă și fac cinste județului, la nivel național. Acești tineri valoroși sunt dovada vie că munca asiduă, ambiția și perseverența duc întotdeauna către succes. Felicitări absolvenților pentru rezultatele remarcabile obținute, dar și cadrelor didactice și părinților care i-au sprijinit și le-au ghidat pașii spre performanță!”. 

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj

Pe lângă aceste sume de bani, tinerii absolvenți care au promovat probele de la Evaluare cu media 10 vor primi și diplome de excelență. 

Foto: Arhivă Consiliul Județean Cluj

About  

Sunt Ionel Lespuc, jurnalist. Alături de mine, am invitat și continuu să invit să scrie oameni cunoscuți ai Clujului. Uite câteva nume: Kai Brand Jacobsen, norvegiano-canadianul care merge de la Cluj în misiuni de pace, peste tot în lume; Cristi Danileț, judecătorul rebel despre care sunt sigur că ai auzit; Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisei de Sănătate din Camera Deputaților, mereu în luptă cu neregulile din spitale; Dan Clinci, arhitect, omul din spatele concursurilor de soluții care remodelează Clujul; Mihnea Stoica, analist politic, cadru universitar la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării; Mihai Șerban, om de afaceri de succes și maestru de arte marțiale.