Cât costă o targă „made in China”, la Cluj. „30.000 de lei… cu tot cu brancardieri?”

Ședința Consiliului Județean (CJ) Cluj de marți, 29 aprilie, a avut parte, la un moment dat, de un moment hilar. Să-i spunem așa. Punctul nr. 4 de pe ordinea de zi prevedea aprobarea referatului privind proiectul „Extinderea și modernizarea Ambulatoriului Clinic de Psihiatrie Pediatrică din cadrul Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii Cluj”.
Consilierul județean Mihai Iepure (USR Cluj) a reclamat faptul că unele echipamente medicale achiziționate de CJ Cluj în urma licitațiilor (termometre, taliometre, saltele) ar fi de 3-4 ori mai scumpe decât altele similare care se vând pe piața liberă.
Mihai Iepure a făcut mai multe comparații între produsele cumpărate din bugetul administrației județene cu altele, „pe care le-am găsit la o simplă căutare pe internet”, dar exemplul care a pus cireașa pe tort a fost o targă „Made in China”, pe care CJ Cluj a achiziționat-o cu 30.000 de lei, iar pe piața liberă ar fi 6.000 de lei. Deci cu un preț de 5 ori mai mare.
În ședință a intervenit consilierul județean Dorel Viorel Secară (Forța Dreptei – Alianța Dreapta Unită, foto mijloc), cunoscut pentru intervențiile ironice ori chiar tăioase la adresa președintelui CJ Cluj, Alin Tișe.
„Ca unul care nu se pricepe la echipamente medicale, targa asta a costat 30.000 de lei cu tot cu brancardieri sau numai targa?”, s-a interesat, ironic, consilierul Secară.
„E o targă specială, domnule consilier, pentru spitale”, i-a răspuns vicepreședintele CJ Cluj, Radu Rațiu (foto jos, alături de celălalt vicepreședinte CJ Cluj, Vakar Istvan), care a condus ședința de astăzi, în lipsa lui Alin Tișe.
În ședință a fost prezentă și Mariana Rațiu (foto jos, la microfon), director executiv în cadrul Consiliului Județean Cluj, care a explicat că instituția pe care o reprezintă a dorit să achiziționeze echipamente medicale de bună calitate, care sunt ușor mai scumpe decât produsele care se găsesc în farmacii sau pe internet, mai ales că beneficiarii acestor servicii sunt copii. Mariana Rațiu a mai spus că licitația a avut patru ofertanți și că, potrivit legii, a fost aleasă oferta cu cel mai bun preț.
Proiectul a fost aprobat de consilierii județeni cu 30 de voturi.