Aveți grijă ce spuneți! Dialoguri video cu polițiștii locali

Autor  Ionel Lespuc   în       5 years în urmã  

Primăria Cluj-Napoca a cumpărat 250 de “body worn camera” și le-a prezentat astăzi. Este vorba despre camere video la purtător, care fac parte de acum din dotarea polițiștilor locali. Practic, orice dialog veți purta cu un polițist local va fi, de acum, înregistrat. Camerele sunt de ultimă generație: înregistrează în continuu zece ore. Primarul Emil Boc a anunțat că înregistrările vor fi păstrate cel puțin șase luni.

338.000 

de lei au costat cele 250 de mini-camere video. Un calcul ne arată că o cameră ar urma să coste ceva mai mult de 1.300 de lei.

Doar 125 de camere sunt folosite de Poliția Locală; alte 125 au fost oferite, în comodat, polițiștilor de la MAI.

About  

Sunt Ionel Lespuc, jurnalist. Alături de mine, am invitat și continuu să invit să scrie oameni cunoscuți ai Clujului. Uite câteva nume: Kai Brand Jacobsen, norvegiano-canadianul care merge de la Cluj în misiuni de pace, peste tot în lume; Cristi Danileț, judecătorul rebel despre care sunt sigur că ai auzit; Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisei de Sănătate din Camera Deputaților, mereu în luptă cu neregulile din spitale; Dan Clinci, arhitect, omul din spatele concursurilor de soluții care remodelează Clujul; Mihnea Stoica, analist politic, cadru universitar la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării; Mihai Șerban, om de afaceri de succes și maestru de arte marțiale.