Avarii majore în rețeaua Companiei de Apă „Someș”. Zeci de străzi din Cluj-Napoca și alte 4 localități afectate de lucrări

Compania de Apă „Someș” s.a. a anunțat marți, 27 mai, că din cauza unor avarii majore la rețeaua publică de alimentare întrerupe furnizarea apei potabile în mai multe localități din județul Cluj.
Printre localitățile afectate se află municipiul Cluj-Napoca și localitățile Apahida, Câmpenești, Cuzdrioara și Mănășturel. În Cluj-Napoca, lucrările afectează străzile Stănescu Popa, Calea Mănăștur și o parte din strada Teleorman, între străzile Ialomiței și Ioan Moha Piuariu. Reluarea serviciului de alimentare cu apă potabilă este estimată între orele 15:00 și 16:00.
În comuna Apahida, mai mult de zece străzi sunt afectate, iar în Câmpenești, Cuzdrioara și Mănășturel, au fost semnalate avarii pe mai multe străzi.
Localitatea/Localitățile: CLUJ-NAPOCA
Strada/lista străzilor afectate: Str. Stănescu Popa; str. Teleorman între str. Ialomiței și str. Ioan Moha Piuariu;
Ora estimată pentru reluarea serviciului: 16:00.
Localitatea/Localitățile: CLUJ-NAPOCA
Strada/lista străzilor afectate: Calea Mănăștur între nr. 70 și nr. 78 – nr. pare;
Ora estimată pentru reluarea serviciului: 15:00.
Localitatea/Localitățile: APAHIDA
Strada/lista străzilor afectate: Str. Iasomiei, str. Daliei, str. Crizantemelor, str. Ghioceilor, str. Bujorului, str. Branduselor, str. Azaleelor, str. Begoniei, str. Crinului, str. Garoafeolor, str. Gladiololor, str. Panseluțelor, str. Iederel;
Ora estimată pentru reluarea serviciului: 16:00.
Localitatea/Localitățile: CÂMPENEȘTI
Strada/lista străzilor afectate: Str. Caisului, str. Neptun, str. Jupiter, str. Saturn, str. Stejarului, str. Plopului, str. Bradului și str. Liliacului;
Ora estimată pentru reluarea serviciului: 16:00.
Localitatea/Localitățile: CUZDRIORARA
Strada/lista străzilor afectate: Str. Nicolae Iorga, str. I.C. Brătianu, str. Grivița, str. Mihai Eminescu – parțial;
Ora estimată pentru reluarea serviciului: 15:30.
Localitatea/Localitățile: MĂNĂȘTUREL – parțial
Ora estimată pentru reluarea serviciului: 15:30.
„Ne cerem scuze pentru situația creată independent de eforturile Companiei de a asigura continuitatea serviciului, neexistând modalități alternative de furnizare a apei.
Apariția unei AVARII pe rețeaua publică de alimentare cu apă nu poate fi prevăzută și este însoțită, de regulă, de întreruperea imediată a furnizării apei.
În consecință, în astfel de situații, anunțarea întreruperii furnizării apei poate fi ulterioară sistării efective a alimentării cu apă.
Compania de Apă Someș S.A. face eforturi să anunțe cât mai operativ avariile în scopul înștiințării utilizatorilor asupra zonelor afectate și ori de câte ori este posibil estimează reluarea serviciului la parametrii normali. Mulțumim pentru înțelegere”, au transmis reprezentanții Companiei de Apă „Someș”.