Care este traseul viitoarei autostrăzi A9. Sunt deja oferte depuse pentru construirea ei
Autostrada A9 prinde contur. Aceasta va avea o lungime totală de 73 de kilometri și va asigura conexiunea dintre Timișoara și Moravița, facilitând transportul și relațiile economice dintre România și Serbia. Recent, au fost depuse nouă oferte pentru proiectarea și execuția primului lot al autostrăzii, cu o lungime de 36 de kilometri și o valoare estimată la 1,1 miliarde de euro.
Traseul autostrăzii A9
Autostrada va începe din zona Remetea Mare, unde se va conecta cu A1, și va traversa localitățile Albina, Jebel și Pădureni, ajungând până la granița cu Serbia, la Moravița. Proiectul este parte a Programului Transport (PT) 2021-2027 și are un termen de realizare de 48 de luni – 12 luni pentru proiectare și 36 de luni pentru execuție.
Pe traseul acestui prim lot, între Remetea Mare și Jebel (35,67 km), vor fi construite mai multe structuri esențiale:
• 23 de lucrări de artă, inclusiv Podul peste Râul Timiș, cu o lungime de aproximativ 1.153 metri
• Un Centru de Întreținere și Coordonare
• Două parcări de scurtă durată, care vor include infrastructură pentru cel puțin 6 stații de încărcare pentru autoturisme electrice
• Patru noduri rutiere:
• Nod rutier A1 Remetea Mare
• Nod rutier DJ592 Albina
• Nod rutier VO Timișoara Sud
• Nod rutier DN59 Pădureni
Cine sunt constructorii interesați
Pentru construcția primului lot al A9 au fost depuse nouă oferte de către companii și asocieri din România, Turcia, Italia, Ucraina și Bulgaria. Acestea sunt:
1. Asocierea ANTREPRIZA DE CONSTRUCŢII DRUMURI ŞI AUTOSTRĂZI SRL(lider) – DANLIN XXL SRL – GROMA HOLD EOOD – EVROPEISKI PATISHTA AD – FRASINUL SRL (România – Bulgaria)
2. Asocierea DRUM ASFALT SRL(lider) – AUTOMAGISTRAL-PIVDEN SRL (România – Ucraina)
3. Asocierea IC IÇTAŞ INŞAAT SANAYI VE TICARET A.Ş.(lider) – ROTARY CONSTRUCȚII MENTENANȚĂ SA (Turcia – România)
4. KALYON INSAAT SANAYI VE TICARET A.Ş.(Turcia)
5. KOLIN INSAAT TURIZM SANAYI VE TICARET A.S.(Turcia)
6. Asocierea MAKYOL INSAAT SANAYI TURIZM VE TICARET A.S.(lider) – CBI CONSTRUCȚII, TURISM & INVESTIȚII S.R.L. (Turcia – România)
7. Asocierea MAPA INSAAT VE TICARET A.S.(lider) – GUNAL INSAAT TICARET VE SANAYI A.S. (Turcia)
8. Asocierea NUROL CONSTRUCTION SA(lider) – NUROL INSAAT VE TICARET A.S. (România – Turcia)
9. WEBUILD SPA – MILANO(Italia)
CNAIR urmează să analizeze ofertele și să desemneze câștigătorul contractului.
Dacă lucrările vor începe conform planului, autostrada ar putea fi finalizată în patru ani, asigurând o conexiune rapidă și modernă între România și Serbia.