Rețele de apă și canalizare în lungime de 76,5 kilometri, finalizate în județul Cluj. Investiții în valoare de peste 31 milioane de lei

Autor  admin   în       5 zile în urmã     306 Vizualizări.  

Administrația județeană anunță că a finalizat și recepționat în cursul anului 2024, prin Compania de Apă „Someș” s.a., investiții din fonduri proprii în valoare de 31.181.000 de lei, în plus față de fondurile europene atrase, pentru extinderea și înlocuirea rețelelor de alimentare cu apă și colectare-epurare a apelor uzate.

Investițiile, ce au totalizat peste 76,5 kilometri de rețele noi de apă și canalizare, au fost finanțate din fondul „Întreținere, Înlocuire, Dezvoltare – I.I.D.” al Companiei de Apă „Someș”, constituit din redevența și impozitul pe profit virate Consiliului Județean Cluj și returnate de forul administrativ județean Companiei pentru derularea de noi investiții.

DECLARAȚIE

„Am ales să folosim acești bani pentru a completa investițiile edilitare în valoare de circa 700 de milioane de euro cofinanțate de Uniunea Europeană în ultimii 30 de ani. În paralel, avem demarate în județul Cluj alte 13 contracte de lucrări finanțate din fondul IID, în valoare de circa 100 de milioane de lei, aflate în diferite stadii de execuție. Între acestea se află și proiectul pe care l-am inițiat și care are o semnificație aparte, Apă în Apuseni, care vizează extinderea alimentării cu apă în zona de munte a județului”.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj        

Astfel, în cursul anului 2024 au fost finalizate, recepționate ori a fost demarată procedura de recepție pentru 14 contracte de lucrări ce au vizat înființări, extinderi și modernizări ale sistemelor de apă în județul Cluj pe o lungime de 63,83 km, respectiv ale sistemelor de canalizare pe o lungime de 12,761 km. De asemenea, au mai fost construite 11 stații de pompare a apei potabile și uzate, patru rezervoare de apă și, respectiv, circa 930 de branșamente și racorduri la imobile.

În ultimii 12 ani, Consiliul Județean a alocat din surse proprii, respectiv din Fondul IID, circa 115,5 milioane de lei pentru extinderea și reabilitarea infrastructurii de apă și canalizare. De acești bani au beneficiat în special clujenii din zona rurală a județului Cluj, respectiv cei situați în așezări și grupuri de case izolate. 

About  

Sunt Ionel Lespuc, jurnalist. Alături de mine, am invitat și continuu să invit să scrie oameni cunoscuți ai Clujului. Uite câteva nume: Kai Brand Jacobsen, norvegiano-canadianul care merge de la Cluj în misiuni de pace, peste tot în lume; Cristi Danileț, judecătorul rebel despre care sunt sigur că ai auzit; Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisei de Sănătate din Camera Deputaților, mereu în luptă cu neregulile din spitale; Dan Clinci, arhitect, omul din spatele concursurilor de soluții care remodelează Clujul; Mihnea Stoica, analist politic, cadru universitar la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării; Mihai Șerban, om de afaceri de succes și maestru de arte marțiale.