Clujul cumpără 25 de autobuze cu hidrogen și 31 electrice

Autor  Ionel Lespuc   în       1 saptãmânã în urmã     1313 Vizualizări.  

Primăria Cluj-Napoca a anunțat noi investiții menite să contribuie la tranziția către un transport public ecologic, cu un obiectiv declarat de a atinge un sistem complet nepoluant până în anul 2030.

Proiecte pentru extinderea flotei ecologice

Planurile administrației includ:

•31 de autobuze electrice noi, care vor completa flota existentă.

•10 miniautobuze electrice dedicate transportului elevilor.

•25 de autobuze cu hidrogen, pentru care sunt prevăzute și stații de producție și alimentare cu hidrogen.

Un autobuz alimentat cu hidrogen a fost testat pe străzile orașului în luna mai, marcând un pas preliminar către introducerea acestui tip de vehicule.

Autoritățile locale au menționat că toate aceste inițiative sunt planificate cu finanțare europeană.

Conform documentelor prezentate de Primărie, aceste proiecte sunt parte dintr-un plan pe termen lung care vizează atingerea unui transport public complet ecologic până cel târziu în 2030.

About  

Sunt Ionel Lespuc, jurnalist. Alături de mine, am invitat și continuu să invit să scrie oameni cunoscuți ai Clujului. Uite câteva nume: Kai Brand Jacobsen, norvegiano-canadianul care merge de la Cluj în misiuni de pace, peste tot în lume; Cristi Danileț, judecătorul rebel despre care sunt sigur că ai auzit; Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisei de Sănătate din Camera Deputaților, mereu în luptă cu neregulile din spitale; Dan Clinci, arhitect, omul din spatele concursurilor de soluții care remodelează Clujul; Mihnea Stoica, analist politic, cadru universitar la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării; Mihai Șerban, om de afaceri de succes și maestru de arte marțiale.